UM2033.Prawo.Do.Zemsty

Uniwersum Metro 2033. Prawo do Zemsty (Denis Szabałow)

Po odbyciu niezwykle ciężkiej podróży i poznaniu prawdy dotyczącej zdrady pułkownika, Daniła stracił jakąkolwiek chęć życia. Choć widok, który zastał w Schronie dobił go niemal ostatecznie, nie poddał się. Straciwszy wszystko, na czym mu zależało, Daniła postanowił wypełnić ostatnie zadanie w życiu. Celem była zemsta na tych, którzy odpowiadali za zniszczenie tego co kochał. Teraz nie mając nic do stracenia, stalker nie ulęknie się nikogo, by dopełnić swoją własną misję, bo w końcu każdy ma prawo… prawo do zemsty.

„Prawo do Zemsty” to zwieńczająca trylogię Konstytucji Apokalipsy powieść autorstwa Denisa Szabołowa. Ostatnia przygoda Daniły Dobrynina, w której bohater ma tylko jedno zadanie – zemścić się. Utraciwszy dosłownie wszystko, samotnie wyrusza stawić czoła Bractwu, które odpowiada za śmierć jego bliskich i zniszczenie Schronu, który był dla niego i wielu innych domem. Czy zakończenie trylogii wypadło równie dobrze, co dwie poprzednie części? Jak najbardziej!

Cała historia trzeciego tomu rozpoczyna się niemal po zakończeniu drugiego. Daniła powraca do Schronu, w którym zastaje szczątki tego, co wcześniej nazywał domem, gdzie nie było ani jednej żywej duszy.. Zdrada pułkownika wywarła potężny cios na stalkerze. Postanawia więc pomścić tych, których utracił i pragnie zniszczyć całe Bractwo, choćby miał przy tym umrzeć. Wiele się jednak dzieje w trakcie realizacji tej misji, przybywa nowych ludzi, nowych zdarzeń, a niektóre bywają niezwykle zaskakujące.

Nie ukrywam, że książki autorstwa Denisa Szabałowa były jak dla mnie jednymi z lepszych, jakie ukazały się w serii Uniwersum Metro 2033, dlatego z niecierpliwością oczekiwałem na trzeci tom. Jak wypadł? Znakomicie! Autor zgotował nam sporo akcji i wyjaśnił wątki zamykając w bardzo ciekawy sposób całą historię. Dodajmy do tego świetne opisy, które po raz kolejny w bardzo precyzyjny sposób zaprezentowały wiedzę autora na temat wojska, a otrzymamy niesamowitą dawkę adrenaliny, która niejednokrotnie nie pozwalała mi usiedzieć spokojnie przy książce.

Już w drugim tomie autor pokazał, że poza pełną dawką akcji i zaciętych walk, są miejsca też na coś więcej. Świadczyć o tym może scena w przedszkolu, która do tej pory przyprawia mnie o ciarki na plecach. W tomie trzecim Denis Szabałow również postanowił wprowadzić pewne elementy i wątki wykraczające poza schemat świata Metro 2033, a jest nim przede wszystkim zakończenie. Zdania innych czytelników są podzielone, ale mi osobiście takie rozwiązanie bardzo przypadło do gustu.

Chyba nie jestem w stanie niczego przytoczyć, jako negatyw. Wszystko ze są współgra, fabuła jest ciekawa, bohaterowie charakterystyczni, a język autora na bardzo wysokim poziomie. W ostatecznym rozrachunku to po prostu świetnie wykonana robota, do której nie mam się jak przyczepić.

Podsumowując, książka to kawał dobrej, interesującej i niezwykle wciągającej lektury. Każda osoba, która miała do czynienia z pierwszym i drugim tomem, nie będzie zawiedziona zastosowanymi rozwiązaniami przez autora. To po prostu lektura obowiązkowa.

Moja Ocena: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 20 =