um2033-wieza

Uniwersum Metro 2033. Wieża (Robert Szmidt)

Po ciężkiej i niebezpiecznej podróży kanałami Wrocławia, Nauczyciel wraz ze swoim synem dotarli do Otchłani. Miejsce to okazało się prawdziwym rajem wśród zrujnowanego świata. Stan ten nie trwa wiecznie. Nauczyciel otrzymuje od Czystych misję powstrzymania nieciekawej sytuacji dziejącej się w Nowym Watykanie. To jednak nie jest główny cel, z którym Pamiętający udaje się ponownie do kanałów. Jego prawdziwą misją jest dostanie się do Wieży i pozbycie się zasiedlających ją kanibali. Droga będzie długa, a na każdym kroku będzie czyhać niebezpieczeństwo i to nie tylko ze strony mutantów czy promieniowania, ale również zwykłych ludzi.

„Wieża” to drugi tom wydanej w serii Uniwersum Metro 2033 książki, autorstwa Roberta J. Szmidta. Niegdysiejsza legenda kanałów Wrocławia, Nauczyciel, ponownie wyrusza w drogę by udowodnić, że  przynależność do Czarnych Skorpionów to nie przelewki. Czy kontynuacja losów Pamiętającego, w świecie pełnym zniszczenia i śmierci, była dobrym pomysłem? Oj tak!

Tak samo jak w tomie pierwszym, na kartach tej powieści spotykamy głównego bohatera, którym jest Nauczyciel, jego syna Niemotę, oraz młodą i waleczną Iskrę. Choć Niemota spada na drugi plan, tak Iskra mocno zyskuje (pomijając jej podobiznę na okładce) i dość często mamy z nią styczność. Będzie też wiele innych postaci mniej lub bardziej ważnych, ale poznacie je dopiero wtedy, kiedy sięgniecie po książkę sami 😉

Fabuła, skupia się głównie na Nauczycielu i jego drodze do Wieży. Jak przystało na zniszczony świat, podróż wcale nie należy do łatwych, a zagrożenia czyhają za każdym rogiem. Oczywiście wtrącanych jest wiele innych wątków pobocznych, które pozwalają nam lepiej poznać bohatera,  jego wcześniejsze losy oraz otaczający świat. Uważam, że zostały one dobrze wplecione w całość, a każdy krok bohatera śledzimy z coraz większym zainteresowaniem.

Język i same pomysły są na wysokim poziomie, jednakże momentami wkrada się lekki chaos. Powodem tego może być fakt, że minęło już trochę czasu odkąd przeczytałem „Otchłań” i parę rzeczy mogło mi umknąć. Świat został fajnie przedstawiony, a miejsca, w których obecnie znajduje się bohater, dobrze zobrazowane. Ani przez moment nie czułem nudy, ponieważ akcja z każdą kartką rozpędzała się coraz bardziej. Fajnie było wrócić do świata stworzonego przez autora i cieszy mnie fakt, że otwarte zakończenie mocno sugeruje powstanie kolejnego tomu, na który czekam z niecierpliwością!

Ciężko przytoczyć coś negatywnego na temat książki. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to miejscami naciągane umiejętności bohaterów. Ciągle podkreślany jest wiek Nauczyciela i czasem ciężko uwierzyć, że osoba żyjąca w takich czasach, po tylu odniesionych obrażeniach jest w stanie praktycznie bezproblemowo się poruszać i pokonywać wrogów. Tak samo Iskra, która jest młodą i dość słabą dziewczyną, a radzi sobie lepiej, niż niejeden wyszkolony wojownik.

Podsumowując. Wieża to bardzo fajna kontynuacja pierwszego tomu. Dzięki ciekawej fabule i towarzyszącemu jej klimatowi mogę z czystym sumieniem polecić ją każdemu fanowi post-apo i wielbicielom świata  Metra 2033.

Moja Ocena: 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − three =