andriej-lewicki

Wywiad z Andriejem Lewickim

Zona w rosyjskiej literaturze jest niesamowitym przeżyciem, które wielu z Was poznało.
By nieco przybliżyć sobie wizję Zony okiem rosyjskiego pisarza, postanowiłem porozmawiać z Andriejem Lewickim o jego najnowszej książce (na polskim rynku) Antymir. Wstęga!

wstega-banner

Łukasz: Witaj Andrieju. Ostatnio na polskim rynku ukazała się Twoja książka „Antymir. Wstęga”, którą miałem przyjemność czytać. Czy na początku, mógłbyś pokrótce powiedzieć o czym ona jest?

Andriej: Jak to, o czym? Oczywiście o stalkerach i Zonie. A dokładniej, pochwalę się, że mam sporą serię książek o Chemiku i Garsteczce. To dosyć znani ze swoich wielu przygód stalkerzy. Właśnie „Antymir. Wstęga” opowiada o ich znajomości i pierwszej, najbardziej epickiej przygodzie tej parki. Poza tym, we „Wstędze” istnieje Czerwony Kruk – niezwykle ostra postać.

Ł: Jak wygląda odbiór Twoich książek przez polskich czytelników? Często spotykasz się z ich opiniami na temat Twojej twórczości?

A: Na ogół przyjmują pozytywnie. Nie mam z nimi osobistego kontaktu, ponieważ mieszkam w Bułgarii, ale widzę w Internecie ich komentarze – w większości są przychylne. Nawiasem mówiąc, zostałem zaproszony na Fantasmazuria do Centrum Konferencyjnego Expo Mazury w Ostródzie, które odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca 2017 roku. Właśnie tam będzie można nawiązać bliższe kontakty.

Ł: Co najbardziej pociąga Cię w Zonie?

A: Wolność od żony, dzieci i domu.

Ł: Do tej pory w Polsce ukazały się dwie Twoje książki. Wspomniana wcześniej „Wstęga” oraz „Łowca z Lasu” umiejscowiony w świecie Survarium. Który świat bardziej przypadł Ci do gustu i dlaczego?

A: Ogólnie rzecz biorąc, podobają mi się oba światy. W książce „Survarium” jest swoista wizja Lasu – jest bardzo ciekawa i daje pole wyobraźni. Chociaż rozumie się, że „stalker” jest bardziej popularny, rozkręcony. Na przykład, we „Wstędze” i jej kontynuacji (która również  wkrótce ukaże się w Polsce) została opowiedziana tajemnica powstawania anormalnego terytorium. Tajemnica jest tak nieprawdopodobna, że nie można jej rozwikłać, dopóki się tej książki nie przeczyta.

Ł: Miałeś okazję odwiedzić już nasz kraj. Co najbardziej zapadło Ci w pamięć podczas podróży i pobytu tutaj?

A: Polskie dziewczyny!

Ł: Czy miałeś okazję przeczytać książki fantasy jakiegoś polskiego autora? Jeżeli tak, to jak je oceniasz? Ewentualnie co byś chciał przeczytać.

A: Bardzo chcę przeczytać „Pana Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Uważa się ją za klasykę. Czytałem jeszcze „Moskala” Michała Gołkowskiego, książki Jacka Dukaja i oczywiście, Stanisława Lema. Lema – prawie wszystkie. Podobają mi się opowiadania Sapkowskiego. Teraz zamierzam wziąć się za „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera.

Ł: Jak powstają Twoi bohaterowie? Są to odzwierciedlenia Ciebie samego, czy może inspirujesz się osobami, które znasz i są Ci mniej lub bardziej bliskie?

A: Nie, wymyślam je we własnej głowie. Nigdy nie wzorowałem się na kimś z moich bliskich. Chociaż w stalkerze Chemiku można dopatrzyć się niektórych cech mojego charakteru, ale niezupełnie.

Ł: Chciałbyś zamienić się z którymś z Twoich bohaterów i zobaczyć świat, który sam wykreowałeś?

A: Mieszkam w górnej części Bułgarii, przy dzikiej granicy z Grecją. Są u nas sosny, kamienie, niedźwiedzie, jelenie i zające. Myślę, że i jakieś mutanty błąkają się gdzieś w naszych górach. Można zatem powiedzieć, że w prawdziwym życiu mam dosyć ekstremalności.

Ł:  Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w pisaniu? Czym jest według Ciebie klucz do sukcesu?

A: Trzeba połączyć natchnienie z posiadaniem twórczego rzemiosła. To znaczy, że nie wystarczy samo czyste tworzenie i natchnienie, trzeba jeszcze uczyć się pisać ciekawie (przynajmniej, jeśli chodzi o literaturę tak zwaną rozrywkową).

Ł: Na koniec chciałbym Ci bardzo podziękować za poświęcony czas i życzyć sukcesu w świecie literackim!

A: Dziękuję. A Twojemu blogowi życzę sukcesu w sieci.

 

Tłumaczenie: Bożena Mędrzycka

Chcesz dowiedzieć się o czym jest książką?
Kupuj: http://www.empik.com/antymir-lewicki-andriej,p1130303593,ksiazka-p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =